מס העשירים

מס עשירים

מס העשירים

מס העשירים – כמה נתונים והיבטים:

בעת היותו שר האוצר הטיל יאיר לפיד, בהלימה להבטחות ולהחלטות מטעם הכנסת, מסי קניה משמעותיים על יאכטות, רכבי שטח, מכוניות יוקרה, מטוסי מנהלים, מסכי פלזמה גדולים במיוחד ומוצרי ג'קוזי יקרים. בהמשך הוטל המס גם על אופנועי ים, רהיטים עתיקים, מקררים גדולים במיוחד ועל טרקטורונים.

עניין אחר: 'הוראת ביצוע 9/15' פורסמה בידי רשות המסים בחודש מרץ 2016, והיא מציגה את פרשנותה של הרשות לראשונה לתוספת מס יסף. לפי סעיף מס' 121ב לפקודה זו, שהוחל בשנת 2013 על 'הכנסה חייבת' של כל אזרח יחיד, אם עלתה על תקרה המוגדרת בכל שנה מחדש, תוספת המס היא בשיעור 2 אחוזים על הכנסות. בשנת 2016 עמדה התקרה על סכום של 803,520 שקלים.

לצורך העניין, הכנסה חייבת תכלול כל מה שמוגדר ככזה לפי פקודת מס הכנסה, כולל הכנסות מרווחי השקעות בשוק ההון, שבח מקרקעין, פרסים והגרלות, ולמעט סכום אינפלציוני.

בעניין שבח ממכירת דירת מגורים, לפי הגדרתה של דירת מגורים בחוק מיסוי המקרקעין, הוחלט כי ינתן פטור ממס יסף, במקרה ובו לא עלה שווי המכירה של הדירה על 4,000,000 שקלים ובאם אותה מכירה אינה פטורה ממס לפי כל דין.

מס הכנסה שלילי

מענק הכנסה, או מס הכנסה שלילי, הם שמותיו של מענק אשר מקבלים עובדים שכירים בעלי הכנסה נמוכה במיוחד מן המדינה. הרציונל מאחורי המענק הוא כוחו לעודד את מי שאינם משתתפים בשוק העבודה או מתנדנדים בין האפשרות להשתתף בו או שלא להשתתף בו, לעבוד.
ברמות ההכנסה הנמוכות במשק, אין משמעות רבה לסתם פטור שגרתי ממס, דבר אשר היה עשוי לעודד עבודה, מכיוון שרמות אלה אינן מגיעות כלל לסף ההכנסה. מכיוון שכך, בחרה המדינה 'להעניק מסים', ומכאן הכינוי מס הכנסה שלילי.
מענק ההכנסה הוא אחד משלושת האמצעים בהם המדינה מבקשת להבטיח עבור שכירים מינימום קבוע לפחות של הכנסה שאין סכנה לרדת ממנו, כאשר שני האמצעים האחרים הם השלמת הכנסה ושכר המינימום הקבוע בחוק. תומכי הגישה המבוטאת במענק מחשיבים את מס ההכנסה השלילי לכלי אלטרנטיבי לקצבאות, כיוון שעבור קצבאות אין צורך לעבוד.

בכל שנה בוחנת רשות המסים את נתוני שנת המס שקדמה לה, וכך קובעת למי לשלמו ומוציאה את התשלום אל הפועל. הפעם הראשונה שבה הוענק מס הכנסה שלילי היתה בשנת 2008, לאור בחינת נתוני שנת 2007. המענק קבוע ב'חוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים' (מס הכנסה שלילי) התשס"ח 2008.

מטרתו של מענק ההכנסה: הרחבה
בלא מעט מדינות ברחביי העולם הוחלט, בשנים האחרונות, להנהיג מס הכנסה שלילי, אם בצורה זו ואם בצורה אחרת, כחלק משורה של פרקטיקות שמטרתן לעודד אזרחים לוותר על הישענותם והיאחזותם בגמלאות ולהצטרף למעגל העבודה. (welfare to work). ישראל הלכה בדרך זו אף היא גם בעקבות העובדה כי אין כרגע יכולת לממשלה להעניק יחס ראוי ומיטיב לשכירים שחרף עבודתם, אינם מצליחים להגיע לסף ההכנסה המחייב את תשלומו של מס הכנסה.
מענק ההכנסה הוא אמצעי שעל ידיו ניתן לאפשר הטבה יעילה וממוקדת לאוכלוסייה המוגדרת כבעלת פוטנציאל גבוה לעוני, למשל משפחות מרובות ילדים, ושהיא משפחה עובדת, וכחלופה לצורך להסתמך על גמלאות במקרה של החמרת הקושי. את מענק ההכנסה ניתן להגדיר, בכוח ובפועל, כתשלום הנעשה דרך מנגנון המס, ושהוא תשלום המהווה פונקציה של שכר העובד.

החזר מס לעשירים
תומכי מס ההכנסה השלילי טוענים אף כי אינו מהווה רק תמריץ לעבוד, אלא גם אמצעי לצמצומם של פערים סוציו-אקונומיים ולתחולת העוני במדינתנו. מסיבה זו בדיוק כדאי וראוי כי ההטבות שהוא מכיל יהיו מכוונות בעיקר (אך לא רק) לאותן משפחות מרובות ילדים ואשר קיימת בהן אבטלה או רמת פרנסה נמוכה מאוד, ועוני או פוטנציאל לעוני. כך, נולדה גם יוזמה לפצל את מענק ההכנסה לשתי רמות שונות: אחת עבור משפחות שלהן ילד או שניים, והשנייה עבור אלו שיש להן שלושה או יותר ילדים. נפרט על כך בהמשך.
ניתן לקבוע כי מס הכנסה שלילי הוא מפנה ברמה האידיאולוגית, ביחס לתפיסה ולמדיניות של 'קצבה אוניברסאלית' אשר אינה כרוכה בעבודה.

 

החזר מס גם לעשירים?

ישנם הרבה עצמאיים הזכאים לקבל החזר מס הכנסה, אולם בגלל העובדה כי הם עבדו בכמה וכמה מקומות עבודה וניהלו מספר עסקים ועוד סיבות מגוונות. הבעיה העקרית היא שהם לא מכירים את האפשרות העומדת בפניהם שדרכה הם יכולים לקבל החזר מס הכנסה. חשוב לציין ולהבין את האפשרויות העומדות מאחורי בקשה להחזר מס. ניתן לבדוק זכאות באתר supertax.

ישנן מגוון סיבות המאפשרות לנו את הזכות להחזר מס, לדוגמא, סיימתם תואר אקדמי והוא מקנה לכם נקודת זיכוי שמשמעותה אלפי אלפי שקלים מדי שנה, בנוסף, חוסר רציפות בעבודה במהלך השנים עקב מעבר של מקומות עיסוק וסיבות אחרות שמאפשרות החזר מס.

אז גם אם אתם עצמאיים היום, אך בעבר היתה לכם עבודה שכירה או עיסוקים אחרים, יכול להיות שאתם זכאים להחזר מס.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *